På Stockholm Exergi strävar vi efter att vara mer än bara en värmeleverantör – vi vill vara en energipartner som bidrar till kundens hållbarhetsresa. Förutom fjärrvärme utvecklar vi därför egna produkter och tjänster, och samarbetar med ledande aktörer för att erbjuda smarta energilösningar. Ett exempel är vårt partnerskap med GoSol Energi, en av Sveriges ledande leverantörer inom solceller, elbilsladdning och smart fastighetsel.

I ett gemensamt initiativ för att minska klimatpåverkan och öka energieffektiviteten har Victoriahem, i samarbete med Stockholm Exergi och GoSol Energi, beslutat att installera solceller på fyra fastigheter i Husby och Sollentuna – totalt 16 huskroppar. Huvudkontraktet beräknas vara klart vid årsskiftet.

– Att investera i solceller är en viktig del i vårt hållbarhetsarbete. Det förbättrar både energiklassningen av våra fastigheter och skapar bättre och attraktivare bostäder för våra hyresgäster. Samtidigt som miljöpåverkan minskar blir också våra kostnader lägre och fastighetsvärdet ökar, säger Cetareh Zargar, projektledare på Victoriahem.

 

Stora energibesparingar och hållbar elproduktion
När anläggningarna står färdiga kommer de att generera upp till 650 MWh per år, vilket motsvarar cirka 15 procent av Victoriahems totala elförbrukning i de berörda fastigheterna. Den producerade solelen kommer till största del att användas direkt i byggnaderna.

– Anläggningarna kommer att förse husen med fastighetsel till bland annat värmesystem, hissar, ventilation och belysning. En fördel med egenproducerad el är att den kräver mycket lite underhåll, berättar Cetareh Zargar.

Ett lyckat samarbete för en hållbar framtid
Projektet har hittills löpt smidigt. Leveranserna har kommit i god tid och samarbetet mellan parterna har präglats av lösningsfokus och gemensamma mål.

– Stockholm Exergi har gett oss bra förslag på hur vi kan uppnå bästa möjliga effekt med solenergi. Som projektledare är jag stolt över att vi tar konkreta steg mot en mer hållbar framtid, avslutar Cetareh Zargar.

Senast uppdaterad

  • Sara Wretborn
  • 2025-10-14