Hur bygger man en anläggning för koldioxidinfångning klimatsmart?

När Beccs Stockholm-anläggningen i Värtahamnen är klar kommer den att kunna fånga in koldioxid motsvarande hela Stockholms biltrafik varje år. Klimatet har stått i centrum även i konstruktionen. Betongen i fundamenten och bränslet i arbetsmaskinerna är två exempel.

Vi ställde tre frågor till Josef Guttenkunst, ansvarig för mark-, grundläggnings- och betongarbete i Beccs-projektet:

Hur har ni arbetat för att minska klimatpåverkan från betongen?

– Vi har använt olika typer av betong beroende på vilka krav som ställs på varje del och valt alternativ med lägre klimatpåverkan där det varit möjligt. I ett par av de större fundamenten har vi till exempel använt evoZero från Heidelberg Materials, en cement som möjliggör betong med mycket lågt eller netto-noll klimatavtryck.

Vad behöver ni ta hänsyn till när ni väljer betong?

– Fundamenten ska bland annat klara stora laster och höga krav på precision, samtidigt som olika betongsorter har olika egenskaper och torktider. Därför behöver vi hitta den lösning som fungerar bäst för varje del av bygget.

Hur arbetar ni mer för att minska klimatpåverkan under bygget? – Ett annat exempel är användningen av HVO, ett förnybart dieselbränsle, i maskiner och transporter. Målet var från början att HVO skulle stå för 50 procent av bränsleförbrukningen under bygget, men nu bedöms andelen bli över 90 procent.

 

Bildtext: Betongen och HVO är två av flera delar i arbetet med att minska klimatpåverkan under bygget av Beccs.

Författare

Jenny Sköld

Senast uppdaterad

  • 2026-10-06